pondělí 15. září 2014

Fascinující román o fascinující ženě

Autorka: Bárbara Mujica
Žánr: beletrizovaný životopis
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2012
Počet stran: 416
Vazba: vázaná
Anotace:
Strhující životní drama slavné mexické malířky…

Frida Kahlo, mexická malířka a významná kulturní osobnost, po otci německého původu, v dětství zmrzačená obrnou a ve věku osmnácti let téměř smrtelně zraněná, žila život plný extrémů. Vzala si za muže další klíčovou osobnost mexického kulturního života, malíře Diega Riveru, s nímž prožila vášnivý vztah naplněný láskou, ale také žárlivostí a nevěrou.
V tomto románu, jenž je živě vykresleným portrétem podmanivé a jedinečné ženy se citlivou a emocionální vypravěčkou stává Fridina sestra Cristina, svědkyně a občas i přímá účastnice jejich bouřlivého manželství. Sledujeme tak nejen intenzivní soupeření obou sester o přízeň Diega Rivery, ale i fascinující obrazový kaleidoskop Mexika první poloviny 20. století. V příběhu má své místo také řada jiných slavných osobností, například ruský revolucionář Lev Trockij či oslnivě krásné filmové hvězdy María Félix, Dolores del Río a Paulette Goddard.

Bárbara Mujica splétá životy a lásky těchto pozoruhodných a výjimečných lidí do skutečného dramatu, které dovádí k velkolepému konci.

Na začátku byl film...
Už je to nějaký ten pátek, co jsem shlédla oscarový film „Frida“, ve kterém roli kontroverzní mexické malířky ztvárnila temperamentní a talentovaná herečka Salma Hayek. Až do onoho filmu jsem malířku neznala. Bohužel! Životní příběh i samotné umění chromé dívky s knírkem, srostlým obočím a jednou nohou kratší mě natolik okouzlily a zasáhly, že jsem si knížku od mexické autorky Bárbary Mujicy nemohla nechat ujít.
 
Když konečně Frida přišla „na řadu“, nevěděla jsem, do čeho jdu. Z jednotlivých dílků života extravagantní mexické umělkyně – jejíž obrazy jsou směsí realismu, surrealismu a symbolismu – se dá složit fascinující dílo, to bezpochyby, ale záleží také na tom, jak onen životní příběh autorka uchopí a jak jej pojme – jak se říká: „čeho je moc, toho je příliš!“ Tato stará pravda by mohla platit i v případě knihy o Fridě. Ale to rozhodně nebyl případ Bárbary Mujicy. Již teď vám prozradím, milí čtenáři, že její román dopadl na výbornou – knížka byla přesně taková, jako Frida samotná – bouřlivá, pozoruhodná, nepředvídatelná, plná vášně, bolesti, lásky a nenávisti.



Současně milovala i nenáviděla…
Fridin příběh je vyprávěn ústy její mladší sestry Cristiny, která nám pootevře dvířka nejenom do sestřina života, ale pokusí se nám zodpovědět otázku: „Jaké to bylo žít ve stínu své slavné sestry?“ Život světově uznávané malířky byl natolik fascinující a bohatý, že by se dalo napsat spoustu knih zvlášť o jejím dětství, dospívání, manželství s Diegem Riverou i nevěrách, politické sféře a v neposlední řadě o tom, jak vznikala její díla.

Zejména u zahraničních čtenářů jsem se setkala s kritikou na účet Cristine. Někteří v ní viděli milující, ale především zlomyslnou ženu, která nebyla sto přenést sestřin „úspěch“. Můj osobní pohled na Fridinu sestru je velmi rozporuplný. V něčem jsem jí dala za pravdu, jindy také ne, ale to samé platilo i u Fridy. Nemůžeme však s jistotou říci, jak to doopravdy bylo. I přes to, že jsou časová osa i hlavní události Fridina života docela přesné a podrobně popsané, nesmíme zapomínat na to, že se jedná pouze o beletrizovaný životopis. Nicméně, vykreslení charakterů postav a jejich vzájemných vztahů, natož pak samotné atmosféry a místa – Mexika první poloviny 20. století uprostřed politických nepokojů – jsou velmi věrohodné a přesné.

Nejznámější jsou její autoportréty…

"Protože jsem tak často sama, protože já jsem subjekt, který znám nejlépe."

Rozhodně jsem se dozvěděla spoustu důležitých detailů o Fridině životě, jejích vztazích, práci, intimních podrobnostech o samotné lásce k Diegu Riverovi i ostatním mužům (ale i ženám) a v neposlední řadě i o tom, co jí vedlo k samotným obrazům – způsob, jakým dokázala svoji vášeň i bolest přenést na plátno, je jedinečný a originální.

Ač se zdá Fridin životní příběh sebevíc originální a nepředvídatelný, není podle mého názoru jednoduchým námětem ke zpracování, a proto autorce tleskám a uděluji „oběma děvčatům“ plný počet hvězdiček, opravdu si to zaslouží (i přes některé výtky ostatních čtenářů vůči Cristině).

Když se snoubí originální námět a spisovatelský talent, vznikne knížka „Frida“. Zaujal vás příběh legendární mexické malířky? Sáhněte po beletrizovaném životopisu Bárbary Mujicy! Tento vytříbený román napsaný krásným osobitým jazykem o životě fascinující umělkyně nabízí skvělý literární zážitek. Frida Kahlo byla komplikovaná žena, kterou chápe jen málokdo. Na jedné straně by se mohlo zdát, že byla zlomená (a to fyzicky i psychicky), na té druhé však byla ženou nezlomné vůle. Kniha „Frida“ je spojením originálního příběhu výstřední umělkyně a vypravěčského talentu Bárbary Mujicy a čte se jedním dechem.


"Modrý dům" - "Muzeum Fridy Kahlo"
Hodnocení: 5/5

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora, jehož spolupráce si velmi vážím.
http://www.metafora.cz/
Zdroje obrázků: #, #, #

Žádné komentáře:

Okomentovat