pátek 1. srpna 2014

Milovaná

Autor/ka: Bertrice Small
Překladatel/ka: Dana Šimonová
Žánr: román pro ženy
Nakladatel: Baronet
Rok vydání: 2014
Počet stran: 456
Vazba: vázaná

Anotace: Zenobii, královnu pouštního města Palmyry, milují lidé i bohové. Po mrti svého manžela se stává královnou regentkou za svého nezletilého syna a pouští se do uskutečnění smělého plánu vytvořit samostatnou Východní říši.
Po odtržení od Říma je však její vojsko poraženo římským císařem Aureliánem a zhroutí se nejen její mocenské plány, ale také její soukromý život.
Palmyru okupují Římané a Zenobie i její nejstarší syn se svou mladou manželkou se stvají Aureliánovými zajatci. Navíc se Zenobie trápí domnělou nevěrou svého milence, Římana Marka Alexandra Britania, kterého intrikami donutili, aby si vzal Aureliánovu neteř a zůstal v hlavním městě říše...


„Miluji tě. Vždycky jsem tě miloval. Miloval jsem tě už od počátku času a budu tě milovat dlouho po tom, co všechny vzpomínky na nás zmizí z povrchu země.“
 
Bertrice Small patří dnes již k legendám historické romance. Její knihy zbožňují nejenom čtenářky ve světě, ale i u nás. Není divu, že se její knihy dočkají někdy i druhého vydání. Takové „pocty“ se dočkala i Milovaná, která vyšla poprvé u nakladatelství Baronet v roce 2000, a dnes jsme se dočkali zbrusu nového vydání.

Již nějakou tu řádku knih od Beatrice Small mám přečtenou a musím říci, že Milovaná se řadí k těm opravdu podařeným. Příběh se odehrává ve 3. století, ve Východní říši, ve sluncem políbeném pouštním městě Palmyře. Nepřijde vám, že již ten samotný námět je okouzlující? Pro mě tedy rozhodně ano! Konečně taky něco jiného než příběhy z dob chrabrých rytířů, nebo regentské či viktoriánské Anglie. Navíc, když se do toho všeho zamotá ještě samotná Římská říše, máme nakročeno na skvělou podívanou (víme přeci, že Římané odjakživa – kamkoliv vstoupili – zapříčinili pořádný rozruch. Tak uvidíme, jak je autorka ve své knize vykreslí).

♠♠♠

Zenobie bat Zabaai byla – jak o ní řekl jeden „ctihodný“ Říman – „napůl alexandrijská Řekyně a Egypťanka a napůl beduínská divoška, která nenávidí Římany“ (zvlášť modrooké nemohla ani cítit). Autorka i tentokrát nadělila své hlavní hrdince nesmírnou krásu, ale i inteligenci, smysl pro spravedlnost a – jak se později ukázalo – i vynikající diplomatické schopnosti.
Její první manžel – palmyrský princ Odenathus mi přišel takový neslaný nemastný. On sice byl dokonalý, ale to bylo právě to, co jsem mu vytýkala. Jeho neustálé „květinko“ tohle a tamto mě přestalo už po nějaké době bavit, ale to, jak nakonec skončil, jsem mu opravdu nepřála. Zato modrooký Říman Markus Britainus – to bylo panečku jiné kafe (kromě skvělého milence byl i výborným přítelem a velkým zvířetem ve světě obchodu a politiky). Nemyslete si, milé čtenářky, že jsem Odenathovi přála něco zlého, ale Markuse jsem si zamilovala ihned. Chvíle, které strávil společně se Zenobií – ať už to bylo „nečekané“ dostaveníčko v poušti, nákupy orientálního nábytku pro Zenobiin palác nebo hodiny historie a zeměpisu – ach, to bylo tak romantické, tak spontánní, tak nevynucené. Odenathův a Zenobiin sňatek byl – alespoň pro mě – sňatkem z rozumu. Jednou si takhle palmyrský princ usmyslel, že se ožení s onou divokou kráskou a s žádnou jinou. To jejich něžné štěbetání o lásce a vyznávání lásky mi přišlo tak umělé a neosobní.
Co by to bylo za knížku, kdybychom v ní nenašli žádné záporáky. I protentokrát si jich pro nás autorka připravila dostatek. Pro mě ale tím největším byl samotný římský císař Aureliánus, který Zenobii ztrpčoval život, jak se dalo (a Odenathova matka? Co se „škodění“ týče, byla císařovým slabým odvarem).

Příběh o nezávislé ženě, která se stala regentkou města Palmyry za svého nezletilého syna, překypuje romantikou, ale i historickými a politickými souvislostmi. Právě na Smalliných knížkách si, kromě jiných věcí, cením i toho, že se mnohdy opírá o skutečné historické události.
Autorka nám v Milované znovu ukázala nejenom svůj dokonalý talent v roli vypravěčky, ale i to, jakým způsobem si dokáže pohrát s jazykem. Její poutavé popisy jsou velmi působivé, avšak ne nudné.  U popisů krajiny pouštního města, zvyklostí Východního světa, interiérů paláců i politických souvislostí si autorka nechala opravdu záležet. Fascinující pro mě byla událost svateb – takových „obštrukcí“ před tím, než si snoubenci řeknou konečně „ANO“ se jen tak nevidí. A co teprve takové několikachodové menu při běžném obědu či večeři? Jak jsem již zmínila, vše bylo skvěle popsáno. Autorka svým čtenářkám opět nabídla povedený příběh, který by si jistě neměla nechat uniknout žádná romantická dušička.
 
Je asi zbytečné doporučovat tuto knížku těm čtenářkám, které mají od autorky přečtené všechny knížky, které u nás až doposud vyšly – a jistě ne jedenkrát. Spíše bych na tvorbu Beatrice Small nalákala ty čtenářky, které dosud neměly tu čest se s jejími příběhy seznámit. Novým potenciálním čtenářkám mohu nabídnout originální příběhy překypující romantikou (včetně žhavých postelových scén), intrikami i historickými souvislostmi. Romance od této autorky, jež byla v anketě deníku New York Times vyhlášena za nejčtenější spisovatelku, vás zaručeně nezklamou.

Hodnocení: 4/5

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum, jehož spolupráce si velmi vážím.
http://www.knihcentrum.cz/
Zdroje obrázků: # #

Žádné komentáře:

Okomentovat